Spadki i awanse w Okręgu Konińskim

Kto gdzie zagra? Kto spadnie, kto się utrzyma.
Na stronie Konińskiego Okręgowego Związku Piłki Nożnej pojawiła się informacja dotycząca spadków i awansów w ligach OZPN Konin. Związku z reformą rozgrywek przeprowadzoną w IV lidze przez Wielkopolski Związek Piłki Nożnej doszło do wielu przetasowań we wszystkich ligach KOZPN. Ciekawą decyzję podjął Zarząd OZPN Konin o rozegraniu baraży między zespołami ZKS Zagórów, a Nałęczą Babiak o utrzymanie w A-klasie. W regulaminie rozgrywek na sezon 2017/2018 zamieszczonym na stronie KOZPN można znaleźć zapis ,, Klasa A: Spadają drużyny zajmujące dwa ostatnie miejsca w I i II grupie klasy A. W przypadku gdy z klasy okręgowej spadnie więcej zespołów, wówczas o tyle więcej zespołów objętych zostanie spadkiem, tak ażeby klasa A w sezonie 2018/2019 liczyła 24 drużyny (2 grupy po 12 zespołów). W szczególnych przypadkach o spadku do Klasy B decydować będzie mecz barażowy pomiędzy drużynami z grup I i II.” Najwyraźniej zapis można różnie interpretować a regulamin regulaminem, reforma reformą. Dlaczego te dwie drużyny mają rozegrać baraż o utrzymanie?? Bo w grupie II A-klasy jest mniej zespołów?? Wynika z tego iż w II grupie można przegrać wszystkie mecze w lidze i się utrzymać. Wystarczy tylko zmobilizować się na baraże. Wiadomo iż niższe ligi uzależnione są od sytuacji w ligach wyżej, kto się wycofał, kto spada z lig centralnych itp. Ale mamy nadzieje że doczekamy kiedyś czasów iż będą jasne i zrozumiałe reguły czy ostatnia drużyna w lidze spada czy jednak utrzymuje się. A te jasne i zrozumiałe reguły będą ustalane jeszcze przed końcem ligi.

W wyniku całej sytuacji okazuje się iż obroniony rzut karny w doliczonym czasie gry przez Piotra Wawrzyniaka ( popularnego Kaczora) w meczu z Gromem Malanów nie tylko dał Naszej drużynie zwycięstwo ale również pewne utrzymanie w lidze. Brawo Piotrek jesteś jedną z ikon tego klubu.

Sytuacja w poszczególnych ligach:

Awans z Klasy Okręgowej do IV ligi
• Olimpia Koło
Spadek z IV ligi do Wielkopolskiej Ligi Okręgowej (konińsko-kaliska)
• SKP Słupca
• Tur 1921 Turek
Awans z Klasy Okręgowej do Wielkopolskiej Ligi Okręgowej (konińsko-kaliska)
• Polonus Kazimierz Biskupi
• Wilki Wilczyn
• Tulisia Tuliszków
• GKS Sompolno
Z awansu zrezygnowały zespoły Orła Grzegorzew oraz Kasztelanii Brudzew. W związku z tym okręg koniński w WLO reprezentowało będzie 6 zespołów, a okręg kaliski 10 klubów.
Spadek z Klasy Okręgowej do A-klasy
• Polonia Golina
Awans z A klasy do Klasy Okręgowej
Awans z grupy 1
• KP Zryw Dąbie
Uzupełnienie Klasy Okręgowej z grupy 1
• Górnik Wierzbinek
• Baszta Przedecz
Awans z grupy 2
• Warta Pyzdry
Uzupełnienie Klasy Okręgowej z grupy 2
• LKS Ślesin
• Orlik Miłosław
Spadek z A-klasy do B-klasy
• Osiek Wielki
Zgodnie z regulaminem rozgrywek klasa A w sezonie 2018/2019 liczyć będzie 12 drużyn w dwóch grupach. W związku z tym Zarząd OZPN Konin podjął decyzję o rozegraniu baraży między zespołami ZKS Zagórów, a Nałęczą Babiak o utrzymanie w A-klasie. Spotkanie odbędzie się 30 czerwca o godz. 17.00 na boisku w Brzeźnie. W wyniku losowania gospodarzem spotkania jest Nałęcz Babiak.
Skład 12 drużyn z A-klasy uzupełnią zespoły, które awansują z B-klasy.
Awans z B-klasy do A-klasy
• Sparta Konin
• Tulisia II Tuliszków
Uzupełnienie Klasy A