Poznajmy się, część II

Chcąc przybliżyć Państwu nasz klub, postaramy się napisać cykl artykułów o historii Naszego klubu. Jeżeli nie znamy własnej historii to jesteśmy tylko zlepkiem ludzi. Historia to właściwie MY. MY TWORZYMY HISTORIE.

Okres powojenny – lata czterdzieste i pięćdziesiąte.

Według wspomnień mieszkańców Dobrej pierwsze mecze piłki nożnej odbywały się tuż po zakończeniu II wojny światowej. Kibice z Uniejowa wspominają jak to latem 1945 roku rozgrywany był mecz drużyn Dobrej z Uniejowem. Mecz odbywał się w Dobrej i zakończył wynikiem 1:1. Data i wynik meczu być może by uleciał z pamięci kibiców, ale za sprawą pewnych nieporozumień na boisku i po za nim oraz ciągu dalszego w postaci interwencji sił porządkowych pozostał w pamięci zainteresowanych. Jak widać piłka nożna wzbudzała emocje praktycznie zawsze, niekiedy to dodawało koloryty meczom, a niekiedy kończyło się to złym skutkiem. Tradycją tamtych lat były mecze derbowe drużyn Dobrej i Mikulic. Sąsiedztwo geograficzne tych miejscowości powodowało, że mecze obserwowało wielu kibiców, a zawodnicy przygotowywali się do tych meczów całymi tygodniami. Drużyna z Mikulic rozgrywała swoje mecze na boisku urządzonym w sąsiedztwie dworku, w byłym majątku Murzynowskich, natomiast piłkarze z Dobrej tradycyjnie na boisku urządzonym na targowisku miejskim. Kontakty z Mikulicami owocowały tym, że Dobrzanie wyjeżdżając do odleglejszych miasteczek, „posiłkowali” się zawodnikami za Teleszyny. Tak więc współczesne transfery miały pierwowzory w ówczesnych latach. Piłkarze z Dobrej w latach czterdziestych i pięćdziesiątych, podobnie jak i przed wojną nie brali udziału w rozgrywkach ligowych. Rozgrywali często mecze towarzyskie w okolicznych miejscowościach, jeździli tradycyjnie do miasteczek, którymi utrzymywali kontakty od lat lub podejmowali ich u siebie. Bardzo znaczącym wydarzeniem w końcówce lat pięćdziesiątych było wybudowanie stadionu, usytułowanego na peryferiach miasteczka, pośród łąk byłego majątku Schweikertów, przy drodze do Kowali Pańskich. Inicjatorem i osobą, która wspierała przedsięwzięcie wówczas we władzach Ludowych Zespołów Sportowych był Pan Józef Magnus. Obiekt w głównej mierze powstał ze środków LZS, przy wsparciu społecznych mieszkańców Dobrej. Był to obiekt z płytą do rozgrywania meczów piłki nożnej, posiadał 400- metrową bieżnie lekkoatletyczną skocznie, rzutnie oraz budynek socjalny z szatniami i magazynkami. Obiekt ten służy do dzisiaj.

Rok 1950 LZS Dobra z Panem Konradem Litwińskim

Rok 1953 Rynek w Dobrej, uczestnicy turnieju piłkarskiego

Źródło: M-GLKS Wicher Dobra piłka nożna - wczoraj i dziś 1933-2003, opracowanie Stanisław Stasiak, Dobra marzec 2003.

Autor: Michał K.