Poznajmy się, część I

Poznajmy się, część I

Poznajmy się, część I

Chcąc przybliżyć Państwu nasz klub, postaramy się napisać cykl artykułów o historii Naszego klubu. Jeżeli nie znamy własnej historii to jesteśmy tylko zlepkiem ludzi. Historia to właściwie MY. MY TWORZYMY HISTORIE.

Początki.

W pierwszych latach po I wojnie światowej w niepodległej Polsce powstawało wiele organizacji społecznych, którym przyświecały różne cele. Wśród tych organizacji były stowarzyszenia krzewiące kulturę fizyczną szeroko rozumianą, a wśród nich działający min. na terenie Dobrej „Sokół”. Powstały kluby sportowe wielosekcyjne lub jednosekcyjne, prowadzące najczęściej piłkę nożną. W wielu małych miasteczkach powstawały zespoły piłki nożnej, które były zalążkami późniejszych klubów. W Dobrej w latach dwudziestych grywano w piłkę nożną, ze względu na brak boiska na błoniach położonych na południowych peryferiach miasteczka, nieopodal rzeźni komunalnej, przy ul. Warckiej, dzisiaj ul. Kilińskiego. Na początku lat trzydziestych wiemy już, że istniała drużyna piłki nożnej, która była praktycznie w warunkach małego miasteczka, klubem piłkarskim. Pierwszymi dokumentami, które zachowały się są fotografie. Pierwsze fotografie przedstawiają piłkarzy z Dobrej wychodzących na mecz oraz pozujących do fotografii, na chwilę przed meczem z reprezentacją miasteczka Błaszki.

Pamiętny mecz odbył się w dniu 4 lipca 1933 roku. Środowisko działaczy uznało tą datę za początek zorganizowanej formy funkcjonowania ówczesnego klubu. Piłkarze z Dobrej posiadali stroje biało niebieskie. Kolory te były barwami klubowymi. Drużyna ta rozgrywała mecze w ramach bliskich kontaktów z drużynami z sąsiednich miasteczek. Warto zauważyć, iż w latach dwudziestych w położonej nieopodal Dobrej miejscowości Mikulice funkcjonowała już drużyna o nazwie „Sparta”. Dobrscy piłkarze będąc gospodarzami podejmowali gości na boisku urządzonym na targowisku miejskim, usytuowanym przy ul. Piekarskiej, dzisiaj ul. 1 Maja. W pierwszych latach istnienia drużyny, środkiem transportu w przypadkach mniejszych odległości był zaprzęg konny. W latach późniejszych piłkarze na mecze wyjazdowe wykorzystywali samochód Straży Ogniowej. Związki ze strażakami szczególnie bliskie miały miejsce w ostatnich latach przed wybuchem II wojny światowej. Mieszkańcom miasteczka, na deskach sceny remizy w Dobrej piłkarska młodzież zaprezentowała „ Mazepę” Juliusza Słowackiego. Za pozyskane pieniądze z tytułu sprzedaży biletów zakupiono piłkę. W tamtych czasach zakup futbolówki był nie lada wydatkiem. W latach trzydziestych poprzedniego stulecia w Dobrej zamieszkał Pan Konrad Litwiński, nauczyciel szkoły powszechnej, propagator min. piłki nożnej. Sympatycy futbolu z Dobrej znaleźli w osobie Pana Litwińskiego animatora życia sportowego, kulturalnego, a także duchowego. W roku 1939, 19 lutego na spotkaniu towarzyskim ( w zasadzie imieninowym J) Pan Konrad Litwiński zaproponował, aby drużyna przyjęła nazwę „Wicher” Dobra. Można wysnuć wniosek, iż nazwa pochodziła od okrętu „ Wicher”, który służył w polskiej Marynarce Wojennej i propozycja ta była efektem patriotycznych nastrojów jakie panowały w Polsce w związku ze zbliżającym się wybuchem wojny. Pan Litwiński sam uprawiał piłkę nożną grając na pozycji bramkarza. Praktycznie całe swoje zawodowe życie związał z Dobrą, w czasie okupacji związany z ruchem oporu, w okresie powojennym przez wiele lat pełnił funkcję kierownika Szkoły Podstawowej w Dobrej.

Drużyna z Dobrej w okresie międzywojennym nie brała udziału w rozgrywkach związkowych ( brak środków finansowych), ale za to uczestniczyła w turniejach, odbywała wyżej wspomniane mecze towarzyskie z drużynami innych miasteczek ( Błaszki, Warta, Uniejów, Szadek i inne). Ponury czas okupacji był dla wszystkich Polaków okresem ograniczonej swobody. Nauka, religia, skupianie się w formach zorganizowanych instytucji było po prostu ograniczone bądź zakazane. Pomimo, iż Dobra znalazła się w Kraju Warty, czyli kolejnego landu III Rzeszy, wszelkie życie organizacyjne zanikło, w tym też i sportowe. CDN….

Źródło: M-GLKS Wicher Dobra piłka nożna - wczoraj i dziś 1933-2003, opracowanie Stanisław Stasiak, Dobra marzec 2003.

Autor: Michał K.

Komentarze

Dodaj komentarz
do góry więcej wersja klasyczna
Wiadomości (utwórz nową)
Brak nieprzeczytanych wiadomości